Registration Report
(as of October 15th, 2010)

If your name appears on the list below you are confirmed as a delegate for RemTech 2010.

First Name
Last Name
Company
Registration Type
Brad                           Abel                           Groundwater Control Systems Inc.                                                 Delegate
Carin                          Adams                          Nexen Inc.                                                                       Delegate
Brian                          Adeney                         EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Presenter
Brent                          Albrecht                       Marquis Alliance Energy Group                                                    Presenter
Irfan                          Ali                            Fisheries & Oceans Canada                                                        Delegate
Tanya                          Allen                          Aspen Environmental Ltd.                                                         Delegate
Devin                          Allibone                       Canadian Natural Resources LTD.                                                  Presenter
Diana                          Almeida                        Progress Energy                                                                  Delegate
Erica                          Andrew                         Golder Associates Ltd.                                                           Presenter
Tom                            Anthony                        City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Delegate
Kent                           Armstrong                      Plant Product Co. Ltd.                                                           Delegate
Carlos                         Arregoces                      Ecoventure Inc.                                                                  Delegate
Lee                            Arthur                         Lakeland College                                                                 Delegate
John                           Ashworth                       ALS Laboratory Group                                                             Presenter
Phillip                        Auclair                        ParklandGEO                                                                      Delegate
Derek                          Aucoin                         Defence Construction Canada                                                      Delegate
Laurent                        Auger                          Alberta International and Intergovernmental Relations                            Delegate
Leanne                         Austrins                       CH2M HILL Canada Limited                                                         Presenter
Garry                          Bain                           Stantec Consulting                                                               Delegate
Kim                            Baker                          EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Stephen                        Ball                           Conestoga-Rovers & Associates                                                    Delegate
Scott                          Balzer                         Ashtead Technology Rentals                                                       Delegate
Mary                           Banack                         Stantec Consulting                                                               Delegate
Andy                           Bannon                         Hemmera                                                                          Delegate
Ivan                           Barbero                        Department of National Defence                                                   Delegate
Tyler                          Barkhouse                      Focus Corporation                                                                ESAA Board
Jason                          Barnes                         Defence Construction Canada                                                      Delegate
Kristin                        Barr                           Marquis Alliance Energy Group                                                    Presenter
Joe                            Barraclough                    Environmental Services Association of Alberta (ESAA)                             Staff
Ray                            Barritt                        G&R Remediation/Enviro Core Sampling                                             Delegate
Connie                         Barsness                       Matrix Solutions Inc.                                                            Delegate
Carol Ann                      Bateman                        Pratum Resource Consultants Ltd.                                                 Delegate
Christian                      Belanger                       Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Wes                            Bell                           GENIVAR                                                                          Delegate
Renee                          Bellavance                     EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Marie-Helene                   Benoit                         Imperial Oil                                                                     Delegate
Candice                        Berezan                        Alberta Innovates - Technology Futures                                           Delegate
Loris                          Bertoncello                    WorleyParsons                                                                    Delegate
Brian                          Betts                          MMM Group                                                                        Delegate
Jeff                           Bibbings                       GroundTech Solutions                                                             Delegate
Dean                           Bieber                         Harvest Energy                                                                   Delegate
Raman                          Birk                           Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Detlef                         Birkholz                       ALS Laboratory Group                                                             Presenter
Craig                          Blair                          AECOM                                                                            Delegate
Paul                           Blenkhorn                      Pioneer Professional Services Group                                              Delegate
Margot                         Bloxom                         BP Canada Energy Company                                                         Delegate
Doug                           Blue                           Imperial Oil                                                                     Delegate
Kerry                          Bodnarchuk                     Crescent Point Energy                                                            Delegate
Roanne                         Bodnarchuk                     O'Connor Associates Environmental Inc.                                           Delegate
Scott                          Boorman                        Paragon Soil & Environmental Consulting                                          Delegate
Odette                         Bose                           Health Canada                                                                    Delegate
Ariane                         Bourassa                       Apache Canada Ltd.                                                               Delegate
Gerry                          Bourassa                       Quantum Murray LP                                                                Delegate
David                          Bourbeau                       Golder Associates Ltd.                                                           Delegate
Darren                         Bourget                        Alberta Environment                                                              Delegate
Fred                           Bowker                         Alberta Transportation                                                           Delegate
Marc                           Bowles                         Golder Associates Ltd.                                                           Delegate
Dustin                         Bowman                         Focus Corporation                                                                Delegate
Peter                          Bradshaw                       AGAT Laboratories Ltd.                                                           Delegate
Helen                          Braiter                        Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Damian                         Brake                          Core Drilling Corp                                                               Delegate
Jason                          Breakey                        GENIVAR                                                                          Delegate
Anne                           Breckenridge                   City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Delegate
Michael                        Brewster                       WorleyParsons                                                                    Presenter
Angela                         Bricker                        North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Joel                           Brimacombe                     Royal Canadian Mounted Police (RCMP)                                             Delegate
Ronnie                         Britto                         Tetra Tech                                                                       Presenter
Greg                           Brooks                         Conestoga-Rovers & Associates                                                    Delegate
Michael                        Brown                          Alberta Transportation                                                           Delegate
Bill                           Brown                          Backcountry Truckin Ltd.                                                         Delegate
Christopher                    Brown                          Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Michael                        Brown                          WorleyParsons                                                                    Presenter
Randy                          Brunatti                       AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Andrea                         Bullinger                      EnCana Corporation                                                               Delegate
Bruce                          Bunting                        Nexen Inc.                                                                       Delegate
Gordon                         Bures                          Frac Rite Environmental Ltd.                                                     Delegate
Melanie                        Burgess                        Indian and Northern Affairs Canada                                               Delegate
Alfred                         Burk                           Cenovus Energy Inc.                                                              Delegate
Melissa                        Burke                          ALS Laboratory Group                                                             Delegate
  Imperial Oil                                                                     Delegate
Maria                          Campbell                       EnCana Corporation                                                               Delegate
Kristen                        Campbell                       Pratum Resource Consultants Ltd.                                                 Delegate
Michael                        Campbell                       SCG Industries Limited                                                           Delegate
Ken                            Campbell                       Schlumberger Water Services                                                      Delegate
Eric                           Campbell                       Stantec Consulting                                                               Delegate
Scott                          Cantwell                       Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Cari-Lee                       Carnell                        ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Jennifer                       Carscallen                     Arletta Environmental Consulting                                                 Delegate
Marc                           Chabot                         CH2M HILL Canada Limited                                                         Delegate
Scott                          Chafin                         ENTACT, LLC                                                                      Delegate
Rob                            Chaisson                       SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Stuart                         Chambers                       McLennan Ross                                                                    ESAA Board
Leonard                        Chan                           Canada Colors & Chemicals Ltd.                                                   Delegate
Garry                          Chan                           Stantec Consulting                                                               Presenter
Adrian                         Chandon                        Clean Harbors Canada, Inc.                                                       Delegate
Louise                         Chandra                        Industry Canada                                                                  Delegate
Scott                          Chapman                        AECOM                                                                            Presenter
Greig                          Chapman                        Conestoga-Rovers & Associates                                                    Delegate
Heather                        Charbonneau                    Stantec Consulting                                                               Delegate
Darren                         Cherniak                       North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Baldev                         Chhabra                        Alberta Environment                                                              Delegate
Tim                            Chidlaw                        MWH Canada Ltd.                                                                  Delegate
Brenda                         Chomin                         AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Joe                            Chowaniec                      Environmental Services Association of Alberta (ESAA)                             Staff
Jason                          Christensen                    Keystone Environmental Ltd.                                                      Delegate
Murray                         Christie                       Exova                                                                            Delegate
Bryan                          Chubb                          Maxxam Analytics Inc.                                                            Presenter
Darlene                        Chuka                          Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Tony                           Ciarla                         HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Alana                          Clark                          ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Alison                         Coffin                         Rally Solutions Inc.                                                             Delegate
Chris                          Coggans                        CH2M HILL Canada Limited                                                         Delegate
Corey                          Colbran                        City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Presenter
Robin                          Cole                           Imperial Oil                                                                     Delegate
Blair                          Colquhoun                      Paracel Laboratories Ltd.                                                        Delegate
Aaron                          Congdon                        SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Paul                           Connor                         Royal Canadian Mounted Police (RCMP)                                             Delegate
Bob                            Corbet                         Access Analytical Laboratories Inc.                                              Delegate
Ian                            Corne                          Nilex Inc.                                                                       Delegate
Giselle                        Cotta                          Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Michelle                       Cotton                         Solstice Canada Corp.                                                            Delegate
Vivian                         Couzens Bond                   Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Aileen                         Cowan                          BP Canada Energy Company                                                         Delegate
Kathy                          Cox                            Enerplus Resources                                                               Delegate
Ryan                           Cox                            North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Vince                          Craig                          Waste Management of Canada                                                       Delegate
Rob                            Crawford                       Enerplus Resources                                                               Delegate
Karen                          Cresine                        Japan Canada Oil Sands Limited                                                   Delegate
Kent                           Cryer                          Earthmaster Environmental Strategies Inc.                                        Delegate
Dan                            Culig                          Rice Earth Sciences                                                              Delegate
Michelle                       Cunningham                     Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Susan                          Dabbs                          Clean Harbors Canada, Inc.                                                       Delegate
Don                            Dabbs                          Kardon Environmental                                                             Delegate
Luc                            Daigle                         Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Barrie                         Dalgetty                       Iron Horse Earthworks                                                            Delegate
Brian                          Daniel                         TELUS                                                                            Delegate
Monica                         Danon-Schaffer                 Tetra Tech                                                                       Delegate
Don                            Davies                         Stantec Consulting                                                               Presenter
John                           Davis                          Gibson Energy ULC                                                                Delegate
Jeff                           Davison                        Conestoga-Rovers & Associates                                                    Delegate
Sven                           De Puydt                       DEC NV                                                                           Delegate
Sven                           Dean                           GroundTech Solutions                                                             Delegate
Jan                            Dean                           Strata Drilling Group                                                            Delegate
Brett                          Delday                         Klohn Crippen Berger Ltd.                                                        Delegate
Nathalie                       Demers                         RESEAU environnement                                                             Delegate
Greg                           Denham                         Nexen Inc.                                                                       Delegate
Dave                           Desjardins                     HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Fannie                         Desrosiers                     GENIVAR                                                                          Delegate
Bruce                          Dewar                          AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Roger                          Didychuk                       I.W. Kuhn Environmental Ltd.                                                     Delegate
Tracy                          Diehl                          Department of Foreign Affairs and International Trade                            Delegate
Gordon                         Dinwoodie                      Alberta Environment                                                              Delegate
Jeff                           Dirks                          KBL Environmental Ltd.                                                           ESAA Board
Edward                         Domijan                        Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Brant                          Dorman                         EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Jay                            Drew                           WorleyParsons                                                                    Delegate
John                           Driedger                       Shell Canada Limited                                                             Delegate
Tess                           Drolet                         Abandonrite                                                                      Delegate
Mike                           Droppo                         Kinder Morgan Canada                                                             Delegate
Catrina                        Duffy                          Solstice Canada Corp.                                                            Delegate
Pamela                         Dugan                          Carus Corporation                                                                Presenter
Percy                          Dumba                          Quantum Murray LP                                                                Delegate
Jayne                          Duncan                         AGAT Laboratories Ltd.                                                           Delegate
Jeff                           Dunn                           Clean Harbors Canada, Inc.                                                       Delegate
Adam                           Dunn                           Earthmaster Environmental Strategies Inc.                                        Delegate
Derek                          Durand                         Abandonrite                                                                      Delegate
Sarah                          Durham                         Nexen Inc.                                                                       Delegate
Tyler                          Durocher                       Concept Controls Inc.                                                            Delegate
Steve                          Dutaud                         Stantec Consulting                                                               Delegate
Linda                          Eastcott                       Imperial Oil                                                                     Delegate
Glenn                          Eckert                         Layfield Environmental Services Ltd.                                             Delegate
Curtis                         Eickhoff                       Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Birkley                        Elliot                         Concept Controls Inc.                                                            Delegate
Hugh                           Elliott                        ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Carol                          Elliott                        Shell Canada Limited                                                             Delegate
Sameh                          Elsayed                        Alberta Transportation                                                           Delegate
Shellie                        English                        Aspen Environmental Ltd.                                                         Delegate
Darcy                          Ennis                          Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Darryl                         Erichsen                       MMM Group                                                                        Delegate
Lynette                        Esak                           ESAK Consulting Ltd.                                                             Delegate
Paul                           Evans                          EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Cal                            Faminow                        EWD Consulting Corp.                                                             Presenter
Chris                          Farrer                         PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Kym                            Fawcett                        Enerplus Resources                                                               Delegate
Al                             Fedkenheuer                    ALCLA Native Plants                                                              Delegate
Tina                           Feir                           Ecoventure Inc.                                                                  Delegate
Terry                          Fellner                        Clean Harbors Canada, Inc.                                                       Delegate
Margot                         Ferguson                       MWH Canada Ltd.                                                                  Delegate
Neal                           Fernuik                        Thurber Engineering Ltd.                                                         Delegate
Misty                          Fleming                        Nexen Inc.                                                                       Delegate
Liza                           Flemming                       Hemmera                                                                          Delegate
Barrie                         Flood                          RemedX Remediation Services Inc.                                                 Delegate
Sherry                         Foran                          Alberta Environment                                                              Delegate
John                           Forbes                         ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Tracey                         Forbister                      SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Brent                          Forrest                        Matrix Solutions Inc.                                                            Delegate
Ryan                           Foulston                       CCS Midstream Services                                                           Delegate
Kelly                          Frasco                         Carus Corporation                                                                Delegate
Alexis                         Fraser                         Suncor Energy Inc.                                                               Delegate
Duane                          Freeman                        Department of National Defence                                                   Presenter
Sean                           Frisky                         Ground Effects Environmental Services Inc.                                       Presenter
Jennifer                       Froese                         Environment Canada                                                               Presenter
Sean                           Fuller                         Pioneer Professional Services Group                                              Delegate
Kim                            Gebhardt                       Plains Midstream Canada                                                          Delegate
Valerie                        Geldart                        Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Joanne                         Germaine                       TAQA North Ltd                                                                   Delegate
Perry                          Gerwing                        Earthmaster Environmental Strategies Inc.                                        Delegate
Jeff                           Gillies                        Taimi Soil Projects                                                              Delegate
Philippe                       Gingras                        Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Shawn                          Glessing                       Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Sonia                          Glubish                        ConocoPhillips Canada                                                            Delegate
Quentin                        Goetz                          Newalta Corporation                                                              Delegate
Megan                          Goldsmith                      Nexen Inc.                                                                       Delegate
Curtis                         Gordey                         ConocoPhillips Canada                                                            Delegate
Daniel                         Gorsic                         Synergy Environmental                                                            Delegate
Cathy                          Graham                         Solstice Canada Corp.                                                            Delegate
Andrea                         Granger                        HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Gavin                          Grant                          Geosyntec Consultants                                                            Presenter
Elaine                         Grant                          Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Terri Lynn                     Grant                          PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Bruce                          Greenberg                      University of Waterloo                                                           Presenter
Charles                        Greer                          National Research Council of Canada                                              Presenter
Maxime                         Grenier                        INRS-ETE                                                                         Presenter
Ed                             Guenther                       Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Darrell                        Haight                         Trace Associates Inc.                                                            Delegate
Susan                          Halla                          Energy Resources Conservation Board (ERCB)                                       Delegate
Lorrine                        Hamdon                         TL2 Project & Event Management                                                   Staff
Terry                          Hanna                          Clearflow Enviro Systems Group Inc.                                              Delegate
Tim                            Harbarenko                     Imperial Oil                                                                     Delegate
Natasha                        Harckham                       EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Kelly                          Harfman                        AGAT Laboratories Ltd.                                                           Delegate
Pam                            Harling                        AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
David                          Hart                           Canadian Natural Resources LTD.                                                  Delegate
Lance                          Hayman                         TR3 Energy Inc.                                                                  Delegate
Tracy                          Hennigar                       Treasury Board of Canada                                                         Delegate
Holly                          Herald                         Royal Canadian Mounted Police (RCMP)                                             Delegate
Andre                          Héroux                         Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Todd                           Herrington                     Regenesis                                                                        Delegate
Cheryl                         Heseltine                      AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Frans                          Hettinga                       EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Deborah                        Hicke                          CCS Midstream Services                                                           Delegate
Ryan                           Hill                           Newalta Corporation                                                              Delegate
Trevor                         Hittel                         I.W. Kuhn Environmental Ltd.                                                     Delegate
Stephanie                      Hoeppner                       ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Kyle                           Hofseth                        CCS Midstream Services                                                           Delegate
Darcy                          Hoiland                        Pidherney's                                                                      Delegate
John                           Holland                        PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Rod                            Holliday                       Pratum Resource Consultants Ltd.                                                 Delegate
Sarah                          Hope                           Ashtead Technology Rentals                                                       Delegate
Ryan                           Hornung                        AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Steve                          Howard                         Maple Leaf Environmental  Equipment                                              Delegate
Karl                           Hunerfauth                     B.F.I. Canada Inc.                                                               Delegate
Kevin                          Hunsche                        I.W. Kuhn Environmental Ltd.                                                     Delegate
Jocelyn                        Hunt                           RemedX Remediation Services Inc.                                                 Delegate
Wade                           Husak                          Golder Associates Ltd.                                                           Delegate
Jon                            Hutt                           Matrix Solutions Inc.                                                            Delegate
Farah                          Hwijeh                         Suncor Energy Inc.                                                               Delegate
Diane                          Ingraham                       Sydney Tar Ponds Agency                                                          Delegate
George (Bud)                   Ivey                           Ivey International Inc.                                                          Delegate
Tom                            Jacklin                        AECOM                                                                            Presenter
Reed                           Jackson                        AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Tim                            Jacques                        TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Don                            Jakul                          PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Chris                          Jakul                          Stormtec Filtration                                                              Delegate
Patti                          Janisse                        Earthmaster Environmental Strategies Inc.                                        Delegate
Tracey                         Jennix                         Viable Calgary                                                                   Presenter
Liliana                        Jerade                         BC Ministry of the Environment                                                   Delegate
Gordon                         Jesse                          Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Matt                           Johnson                        Corvidae Environmental Consulting Inc.                                           Delegate
Eric                           Johnson                        PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Pascale                        Johnson                        SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Scott                          Johnston                       Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Nisha                          Jones                          Kinder Morgan Canada                                                             Delegate
Andrew                         Jones                          SAIT Polytechnic                                                                 Delegate
Patrick                        Jordan                         Stantec Consulting                                                               Presenter
Mike                           Judd                           JSK Consulting LTD.                                                              Delegate
Adam                           Judd                           KEYERA Energy Ltd.                                                               Delegate
Cole                           Kaiser                         Frac Rite Environmental Ltd.                                                     Delegate
Ryan                           Kaminski                       CCS Midstream Services                                                           Delegate
Theresa                        Keenan                         Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Jennifer                       Keller                         Solstice Canada Corp.                                                            Delegate
Mitch                          Kenaschuk                      SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Roger                          Kennedy                        Cement Association of Canada                                                     Delegate
Bart                           Kenneway                       EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Presenter
Greg                           Kenney                         Mobile Augers & Research Ltd.                                                    Delegate
Skip                           Kerr                           Maplethorpe Contractors Ltd.                                                     ESAA Board
David                          Kettlewell                     SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Presenter
Doug                           Keyes                          Matrix Solutions Inc.                                                            Presenter
Emma                           Kirsh                          SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Jennifer                       Klassen                        CCS Midstream Services                                                           Delegate
Jody                           Klassen                        Environment Canada                                                               Presenter
Margaret                       Klebek                         Alberta Environment                                                              Delegate
Mark                           Klessens                       GroundTech Solutions                                                             Delegate
Anthony                        Knafla                         Equilibrium Environmental Inc                                                    Delegate
Tom                            Knapik                         Plains Midstream Canada                                                          Delegate
Kelly                          Kneteman                       University of Alberta                                                            Delegate
Ellen                          Kobayashi                      Imperial Oil                                                                     Delegate
Bob                            Koethler                       KEYERA Energy Ltd.                                                               Delegate
Dominika                       Komarnicki                     Exova                                                                            Delegate
Cassie                         Kos                            Kos, Cassie                                                                      Delegate
Russell                        Kossowan                       TR3 Energy Inc.                                                                  Delegate
Douglas                        Kroeker                        Defence Construction Canada                                                      Delegate
Steven                         Kromhout                       Quantum Murray LP                                                                Delegate
Todd                           Kruszewski                     Cement Association of Canada                                                     Delegate
Steve                          Kullman                        Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Scott                          Laird                          Newalta Corporation                                                              Delegate
Michael                        Lakustiak                      Stantec Consulting                                                               Delegate
Brian                          Lambert                        Alberta Environment                                                              Delegate
Chris                          Landry                         Quantum Murray LP                                                                Delegate
Todd                           Lane                           Direct Energy                                                                    Delegate
Craig                          Langford                       Devon Canada Corp                                                                Delegate
Mark                           Lansing                        NuVista Energy Ltd.                                                              Delegate
Didier                         Lapointe                       Stantec Consulting                                                               Delegate
Dave                           Lapp                           City of Edmonton - Asset Management & Public Works                               Delegate
Miguel                         Lariviere                      Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Martin                         LaRoche                        Dessau / LVM                                                                     Delegate
Todd                           Latham                         ReNew Canada Magazine                                                            Delegate
Guy                            Lavoie                         Dessau / LVM                                                                     Delegate
Jess                           Leatherdale                    Solstice Canada Corp.                                                            Delegate
Charles                        Leblanc                        ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Kristie                        Lee                            ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Claudine                       Lee                            Dillon Consulting Limited                                                        Delegate
Janice                         Lee                            Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Stephen                        Legaree                        Alberta Transportation                                                           Delegate
Ryan                           Leier                          Kinder Morgan Canada                                                             Delegate
John                           Lewis                          Waste Management of Canada                                                       ESAA Board
Deacon                         Liddy                          Conestoga-Rovers & Associates                                                    Presenter
Herb                           Locke                          Tri-Arrow Industrial Recovery Inc.                                               Delegate
Richard                        Loeppky                        Royal Canadian Mounted Police (RCMP)                                             Delegate
Spencer                        Lofthaug                       Focus Corporation                                                                Delegate
Jacqueline                     Loke                           Alberta Finance and Enterprise                                                   Delegate
Sylvain                        Loranger                       Dessau / LVM                                                                     Presenter
Luigi                          Lorusso                        Health Canada                                                                    Delegate
Blake                          Louden                         Matrix Solutions Inc.                                                            Delegate
Bruce                          Lounsbury                      Maple Leaf Environmental  Equipment                                              Delegate
Bill                           Lowry                          Pidherney's                                                                      Delegate
Maegan                         Lukian                         PROECO Corporation                                                               Delegate
Michael                        Lupart                         Trace Associates Inc.                                                            Delegate
Jason                          Lysyk                          BJ Services Company Canada                                                       Delegate
Bill                           MacDonald                      Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Aaron                          MacDonald                      Osprey Scientific Inc.                                                           Delegate
Robert                         Macdonald                      Transport Canada                                                                 Delegate
Gord                           Machon                         Waste Services (CA) Inc.                                                         Delegate
Chris                          MacInnis                       Department of National Defence                                                   Delegate
Allister                       MacIsaac                       Rice Earth Sciences                                                              Delegate
Cameron                        Mackee                         TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Paul                           MacKinnon                      EHS Partnerships Ltd.                                                            Delegate
Brian                          MacKinnon                      Thurber Engineering Ltd.                                                         Delegate
Robert                         MacKinnon                      TransCanada Pipelines LTD                                                        Delegate
Ian                            MacLeod                        AMEC Earth & Environmental                                                       Presenter
Laurie                         MacNeil                        Blaze Energy LTD.                                                                Delegate
Gary                           Macro                          Transport Canada                                                                 Delegate
Frank                          Magdich                        Oak Environmental Inc.                                                           Delegate
Marcus                         Maguire                        AGAT Laboratories Ltd.                                                           Presenter
Catherine                      Main                           Alberta Innovates - Technology Futures                                           ESAA Board
Koshy                          Malayil                        Kaizen Lab                                                                       Delegate
Sherry                         Maljan                         Alberta Employment and Immigration                                               Delegate
Jessica                        Mankowski                      Federation of Canadian Municipalities                                            Presenter
Vicki                          Manzo                          Secure Energy Services Inc.                                                      Delegate
David                          Maplethorpe                    Maplethorpe Contractors Ltd.                                                     Delegate
Branko                         Marjanovic                     O'Connor Associates Environmental Inc.                                           Delegate
Kevin                          Marpole                        Saskatchewan Environmental Industry and Managers Association SEIMA               Delegate
Robert                         Martens                        EnCana Corporation                                                               Delegate
Tasha                          Martin                         Exova                                                                            Delegate
Tyler                          Martin                         North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Chris                          Mathies                        Stantec Consulting                                                               Presenter
Takako                         Matsueda                       SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Presenter
Kevin                          Maurice                        Conestoga-Rovers & Associates                                                    Delegate
Philip                         Maurice                        Exova                                                                            Delegate
Lori                           Maxwell                        Layfield Environmental Services Ltd.                                             Delegate
Jennifer                       Mayberry                       Royal Canadian Mounted Police (RCMP)                                             Presenter
Ian                            Mcallister                     BP Canada Energy Company                                                         Delegate
Don                            McClymont                      City of Edmonton - Asset Management & Public Works                               Delegate
Mike                           McCormick                      ParklandGEO                                                                      Delegate
Chris                          McCue                          McCue Environmental Contracting                                                  Delegate
Christine                      McEwan                         Health Canada                                                                    Delegate
Lauren                         McIntyre                       North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Scott                          McKean                         Stantec Consulting                                                               Delegate
Trippett                       McKnight                       Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Lance                          McLean                         Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Sabrina                        McMeekin                       Pidherney's                                                                      Delegate
Doug                           McMillan                       SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Presenter
Austin                         Mei                            RemedX Remediation Services Inc.                                                 Delegate
Chris                          Meloche                        Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Tom                            Messier                        Soil Solutions Environmental Consulting Ltd.                                     Delegate
Josée                          Méthot                         RESEAU environnement                                                             Delegate
Tina                           Mews                           GENIVAR                                                                          Delegate
Gina                           Middleton                      Brock White Geotechnical                                                         Delegate
Devin                          Mielke                         Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Jason                          Miller                         Defence Construction Canada                                                      Delegate
Ian                            Mitchell                       SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Tim                            Mohring                        SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Brent                          Moore                          Devon Canada Corp                                                                Delegate
Ryan                           Moorman                        TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Tim                            Moran                          Inter Pipeline Fund                                                              Delegate
Dan                            Morrison                       Fireweed Environmental                                                           Delegate
Peter                          Mosley                         Waterloo Environmental Biotechnology                                             Presenter
Ole                            Mrklas                         ConocoPhillips Canada                                                            Presenter
Anjum                          Mullick                        WorleyParsons                                                                    Delegate
Tracy                          Muloin                         Morgan Construction and Environmental Ltd.                                       Delegate
Richard                        Murrary                        Suncor Energy Inc.                                                               Delegate
Brent                          Mussato                        CARO Analytical Services                                                         Presenter
Brodie                         Myer                           Ridgeline Environment Inc.                                                       Delegate
Natasha                        Myers                          Arletta Environmental Consulting                                                 Delegate
Karen                          Myrheim                        Secure Energy Services Inc.                                                      Delegate
Geoff                          Nash                           Alberta Environment                                                              Delegate
Stephanie                      Neilson                        Advantage Oil & Gas LTD                                                          Delegate
Darryl                         Nelson                         Nelson Environmental Remediation Ltd.                                            Delegate
Randy                          Neumann                        Exova                                                                            ESAA Board
Kurt                           Neunherz                       Access Consulting Group                                                          Delegate
Nhan                           Nguyen                         Exova                                                                            Delegate
Brett                          Nichols                        Ecoventure Inc.                                                                  Delegate
Steve                          Nigro                          ENTACT, LLC                                                                      Delegate
Joel                           Nolin                          Tetra Tech                                                                       Delegate
Patrick                        Novak                          CARO Analytical Services                                                         Delegate
Jeff                           Nyman                          SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Presenter
Sam                            Ogali                          Canadian Natural Resources LTD.                                                  Delegate
Garry                          Ogletree                       CARO Analytical Services                                                         Delegate
Peter                          Olmsted                        Matrix Solutions Inc.                                                            Delegate
Jeremy                         Olson                          Canadian Light Source                                                            Delegate
Spencer                        Ord                            Deloitte                                                                         Presenter
Martin                         Ortiz                          City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Delegate
Dennis                         Owens                          Oxy Teknologies Inc.                                                             Presenter
Julie                          Oxtoby                         Harvest Energy                                                                   Delegate
Joel                           Pagnucco                       ECO Canada - Environmental Careers Organization                                  Delegate
Jean                           Pare                           Chemco Inc.                                                                      Presenter
Bruce                          Parent                         Imperial Oil                                                                     Delegate
Carmen                         Parenteau                      Keneco Environmental Services (2000) Inc.                                        Delegate
Trent                          Parks                          City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Delegate
Vince                          Parsons                        Harvest Energy                                                                   Delegate
Ben                            Parsons                        Suncor Energy Inc.                                                               Delegate
Bogdan                         Pawlak                         Aquasolv Environmental                                                           Presenter
Tara                           Payment                        Canadian Association of Petroleum Producers (CAPP)                               Delegate
Pat                            Payne                          Orphan Well Association                                                          Presenter
Jack                           Peabody                        Regenesis                                                                        Delegate
Christopher                    Peace                          CH2M HILL Canada Limited                                                         Presenter
Bill                           Pelech                         Alberta Environment                                                              Delegate
Tracey                         Pelly                          Alberta Employment and Immigration                                               Delegate
Erin                           Pérez-Nafarrate                ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Joe                            Petrillo                       Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Alana                          Phelps                         Imperial Oil                                                                     Delegate
Herb                           Plain                          Renu-L-Tech Environmental Ltd                                                    Delegate
Nick                           Platts                         Nelson Environmental Remediation Ltd.                                            Presenter
Jason                          Pocza                          Morgan Construction and Environmental Ltd.                                       Delegate
Mark                           Poirier                        ALS Laboratory Group                                                             Delegate
Adam                           Polzen                         SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Michel                         Pouliot                        Biogenie, a division of EnGlobe Corp.                                            Delegate
Russ                           Prevett                        Geotech Drilling Services                                                        Delegate
Lynsey                         Price                          CCS Midstream Services                                                           Delegate
Emilie                         Price                          ParklandGEO                                                                      Delegate
Eric                           Pringle                        Hemmera                                                                          Delegate
Calvin                         Prokop                         Ground Effects Environmental Services Inc.                                       Delegate
Wade                           Pruett                         Paragon Soil & Environmental Consulting                                          Delegate
Glen                           Pullishy                       North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
James                          Purdy                          PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Alex                           Qu                             Alberta International and Intergovernmental Relations                            Delegate
Shaun                          Quinn                          Alberta Transportation                                                           Delegate
John                           Rasmussen                      AltaLink                                                                         Presenter
Kevin                          Rattue                         SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Habib                          Rehman                         AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Lesley                         Reid                           AECOM                                                                            Delegate
Marie-Claude                   Reid                           Dillon Consulting Limited                                                        Delegate
Peter                          Reid                           Stantec Consulting                                                               Delegate
Elvie                          Reinson                        Ballast Environmental Consulting Ltd.                                            Delegate
Aaron                          Rennie                         Brock White Geotechnical                                                         Delegate
Wayne                          Reti                           Focus Corporation                                                                Delegate
Tyler                          Riewe                          Frac Rite Environmental Ltd.                                                     Delegate
Connie                         Riley                          SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Candace                        Rimbey                         Apache Canada Ltd.                                                               Delegate
Shawn                          Rimbey                         Apache Canada Ltd.                                                               Delegate
Thomas                         Robert                         INRS-ETE                                                                         Presenter
Craig                          Robertson                      GENIVAR                                                                          ESAA Board
Cohl                           Robertson                      Imperial Oil                                                                     Delegate
Travis                         Robinson                       GroundTech Solutions                                                             Delegate
Mark                           Roblin                         ARC Resources Ltd.                                                               Delegate
Erin                           Robson                         SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Presenter
Kirk                           Rockwell                       Alberta Innovates - Technology Futures                                           Delegate
Shane                          Rogers                         Rogers Trucking Inc.                                                             Delegate
Jessi                          Roselle                        Pioneer Professional Services Group                                              Delegate
Jamie                          Ross                           HazMat Management Magazine                                                       Delegate
Joe                            Ross                           RemedX Remediation Services Inc.                                                 Delegate
Ruth                           Ruddock                        Osprey Scientific Inc.                                                           Delegate
George                         Ruddock                        Osprey Scientific Inc.                                                           Delegate
Rhonda                         Rudnitski                      Newalta Corporation                                                              Delegate
John                           Rush                           Waste Services (CA) Inc.                                                         Delegate
Chris                          Ruttle                         SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Dawn                           Ryan                           Department of National Defence                                                   Delegate
Resha                          Sabti                          Canada Colors & Chemicals Ltd.                                                   Delegate
Vic                            Saif                           PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Wanda                          Sakura                         O'Connor Associates Environmental Inc.                                           Delegate
Michael                        Samis                          Nexen Inc.                                                                       Delegate
Court                          Sandau                         Trium Environmental Solutions Inc                                                Presenter
Margarida                      Santos                         Stantec Consulting                                                               Delegate
Greg                           Saretzky                       Stantec Consulting                                                               Delegate
Brent                          Satre                          Equilibrium Environmental Inc                                                    Delegate
Angelo                         Scarpino                       CH2M HILL Canada Limited                                                         Delegate
Karen                          Schmidt                        Exova                                                                            Delegate
Rudy                           Schmidtke                      AECOM                                                                            Delegate
Richard                        Scholz                         Pratum Resource Consultants Ltd.                                                 Delegate
Don                            Schriber                       AECOM                                                                            Delegate
Gavin                          Scott                          Custom Environmental Services Ltd.                                               ESAA Board
Mark                           Semchuk                        Clearflow Enviro Systems Group Inc.                                              Delegate
Erin                           Shankie                        Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Kevin                          Sharfe                         Clean Earth Solutions Ltd.                                                       Delegate
Les                            Sherwood                       AECOM                                                                            Delegate
Kae                            Shummoogum                     EnviroRentals                                                                    Delegate
Christa                        Simo                           EnCana Corporation                                                               Delegate
Jeff                           Simpson                        Aquatic Life Ltd.                                                                Delegate
Sarah Sinclair AMEC Earth & Environmental Delegate
Rohan                          Singh                          PROECO Corporation                                                               Delegate
Jim                            Skeoch                         AIM Environmental Group                                                          Delegate
Kirk                           Skocylas                       GENIVAR                                                                          Delegate
Justin                         Smale                          ECO Canada - Environmental Careers Organization                                  Delegate
Roy                            Smith                          ALS Laboratory Group                                                             Presenter
David                          Smith                          Synergy Environmental                                                            Delegate
Jeff                           Smith                          Tetra Tech                                                                       Delegate
Rhonda                         Smith                          Trace Associates Inc.                                                            Delegate
Tanya                          Smith                          XCG Consultants Ltd.                                                             Delegate
Lynda                          Smithard                       McCue Environmental Contracting                                                  Delegate
Nicole                         Sparks                         UFA Cooperative Limited                                                          Presenter
David                          Sparrow                        Deloitte                                                                         Presenter
Vip                            Srivastava                     Pioneer Professional Services Group                                              Delegate
Ken                            Stelmach                       Agrium                                                                           Delegate
Jody                           Stevens                        TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Monique                        Stock                          ParklandGEO                                                                      Delegate
Reagen                         Stoddart                       Imperial Oil                                                                     Delegate
Corine                         Stokowski                      Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Larry                          Stone                          BP Canada Energy Company                                                         Delegate
Gail                           Strasser                       ATCO Gas                                                                         Delegate
Brian                          Stuckert                       Quantum Murray LP                                                                Delegate
Aaron                          Studer                         Husky Energy Inc.                                                                Delegate
Heather                        Sturm                          Frac Rite Environmental Ltd.                                                     Presenter
Ron                            Surry                          Exova                                                                            Delegate
Lisa                           Sutherland                     City of Calgary - Utilities & Environmental Protection                           Delegate
Tamara                         Sutherland                     Quantum Murray LP                                                                Delegate
Doug                           Sweeney                        SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
John                           Taylor                         Hemmera                                                                          Presenter
Darryl                         Thomas                         Harvest Energy                                                                   Delegate
Leena                          Thomas                         Maxxam Analytics Inc.                                                            Delegate
Jordan                         Thompson                       North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Jim                            Thomson                        MMM Group                                                                        Delegate
Stacy                          Thygesen                       JSK Consulting LTD.                                                              Delegate
Mike                           Thygesen                       JSK Consulting LTD.                                                              Delegate
Susan                          Tiffin                         HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Shaun                          Torgerson                      JSK Consulting LTD.                                                              Delegate
Cynthia                        Tremblay                       Public Works and Government Services Canada                                      Delegate
Barry                          Trischuk                       Viable Calgary                                                                   Presenter
Ana                            Tsui                           BC Ministry of the Environment                                                   Delegate
Brett                          Tuchscherer                    Crescent Point Energy                                                            Delegate
John                           Tucker                         Nelson Environmental Remediation Ltd.                                            Delegate
Ryan                           Tulloch                        Devon Canada Corp                                                                Delegate
Todd                           Turner                         I.W. Kuhn Environmental Ltd.                                                     Delegate
Jamie                          Twa                            TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Dennis                         Twerdoff                       Focus Corporation                                                                Delegate
Michelle                       Uyeda                          Synergy Environmental                                                            Delegate
Eddie                          Uyeda                          Transport Canada                                                                 Delegate
Jessica                        van der Vooren                 Imperial Oil                                                                     Delegate
Mark                           Van Hoose                      Dewind One-Pass Trenching                                                        Delegate
Lisa                           Van Loon                       Canadian Light Source                                                            Delegate
Liz                            van Warmerdam                  CH2M HILL Canada Limited                                                         Delegate
Arny                           Van Wieren                     Quantum Murray LP                                                                Delegate
Monica                         Varga                          National Research Council Industrial Research Assistance Program (NRC-IRAP)      Delegate
Paul                           Wagner                         Klohn Crippen Berger Ltd.                                                        Delegate
Brandy                         Wagner                         TerraLogix Solutions Inc.                                                        Delegate
Curtis                         Wakulchyk                      EBA Engineeing Consultants Ltd.                                                  Delegate
Alison                         Walker                         HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Alan                           Walker                         SNC-Lavalin Environment Inc.                                                     Delegate
Dean                           Wall                           AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Grant                          Walson                         XCG Consultants Ltd.                                                             Delegate
Jeff                           Warner                         Canadian Light Source                                                            Delegate
Tyrel                          Watchell                       Nelson Environmental Remediation Ltd.                                            Delegate
Gary                           Watson                         Transport Canada                                                                 Delegate
Chad                           Wawrinchuk                     Klohn Crippen Berger Ltd.                                                        Delegate
Lara                           Wegleitner                     BECK Drilling and Environmental Services                                         Delegate
Don                            Weleschuk                      Alberta Environment                                                              Delegate
Craig                          Wells                          Department of National Defence                                                   Presenter
Ross                           Welsman                        Defence Construction Canada                                                      Presenter
Chris                          Wenzel                         AMEC Earth & Environmental                                                       Delegate
Jeff                           Westeinde                      Quantum Murray LP                                                                Delegate
Robert                         Wheeler                        Department of National Defence                                                   Delegate
Dean                           White                          Tundra Oil and Gas Partnership                                                   Delegate
Sasha                          Willard                        Alberta Environment                                                              Delegate
Shawn                          Willetts                       ConocoPhillips Canada                                                            Delegate
Chris                          Williams                       In-Situ Inc.                                                                     Delegate
Tom                            Williams                       XCG Consultants Ltd.                                                             Delegate
Bob                            Willows                        Willows Const Ltd                                                                Delegate
David                          Wilson                         AECOM                                                                            Presenter
Gary                           Winthrop                       SLR Consulting (Canada) Ltd.                                                     Delegate
Joel                           Wolensky                       Ground Effects Environmental Services Inc.                                       Delegate
Warwick                        Wood                           EarthScience Information Systems                                                 Delegate
Michael                        Wood                           HAZCO Environmental Services, a division of CCS Inc.                             Delegate
Don                            Wood                           PHH ARC Environmental Limited                                                    Delegate
Mariela                        Worsley                        AGAT Laboratories Ltd.                                                           Delegate
Randy                          Wright                         Acclaro Environmental                                                            Delegate
Quentin                        Wright                         GENIVAR                                                                          Delegate
Greg                           Wright                         Tri-Arrow Industrial Recovery Inc.                                               Delegate
Henry                          Wu                             Quadra Chemicals                                                                 Delegate
Tim                            Wyatt                          North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Tamara                         Yankovich                      Saskatchewan Research Council                                                    Presenter
Michelle                       Young                          Imperial Oil                                                                     Delegate
Kelly                          Zadko                          North Shore Environmental Consultants Inc.                                       Delegate
Lavinia                        Zanini                         BC Ministry of the Environment                                                   Delegate

 

(c) 2002-2010 Environmental Services Association of Alberta - Privacy Policy